Co je to neplodnost

Neplodnost je definována jako neúspěšná snaha o otěhotnění trvající déle než jeden rok. Nechtěná neplodnost postihuje 10-20 % párů.
V současné době je rozdělení příčin neplodnosti následující: ve 40 % bývá příčina čistě na straně ženy, ve 20 % se na příčinách podílejí oba partneři a ve 40 % je příčina na straně partnera - muže.
S růstem výskytu civilizačních chorob se zvyšuje výskyt především mužské neplodnosti.

Ovariální faktor ...

Nejčastější ženskou příčinou neplodnosti je anovulace - ve vaječníku nedochází k dozrání a uvolnění přiměřeně zralého vajíčka. Tato porucha bývá ale většinou dobře léčitelná podáváním hormonálních léků bez nutnosti dalšího lékařského zásahu. V případě, že se vlastní vajíčka nedají získat nebo nejsou kvalitní, je možné použít k léčbě vajíčka od anonymní dárkyně.

Genetická indikace k léčbě metodou IVF ...

Často se nejedná o neschopnost otěhotnět, ale mimotělní oplodnění je v tomto případě doporučeno ke snížení rizika těhotenského neúspěchu (početí dítěte s chromozomální vadou).

Tubární faktor ...

Neprůchodnost nebo absence vejcovodů je jednou z nejčastějších příčin neplodnosti, vedoucích k léčbě metodou IVF. Vajíčko se nemůže dostat z vaječníku do dělohy a spermie se nemohou dostat k vajíčku. I při neúplném uzávěru vejcovodů hrozí, že oplodněné vajíčko a následně vyvíjející se embryo uvízne na své cestě do dělohy ve vejcovodu a dojde k mimoděložnímu těhotenství. Tubární faktor byl první příčinou neplodnosti, která vedla lékaře k použití metody mimotělního oplodnění - IVF. Úspěšnost léčby metodou IVF při tubárním faktoru je velice dobrá.

Endometrióza ...

Endometrióza je nemoc, chrakterizovaná výskytem výstelky dutiny děložní v abnormální lokalizaci - mimo dutinu děložní, například na vaječnících, na peritoneu - výstelce dutiny břišní a pod. Endometriózou způsobená neplodnost je dobře léčitelná in vitro fertilizací

Andrologický faktor ...

Snížení počtu spermií, zhoršená pohyblivost spermií, změněný tvar spermií, kombinace těchto poruch spermií nebo úplné chybění spermií bývá příčinou mužského faktoru neplodnosti. Se zhoršováním živostního prostředí dochází ke zhoršování parametrů spermiogramů (výsledek vyšetření spermií). Za posledních sto let se snížila průměrná koncentrace spermií v ejakulátu na polovinu (tzv.sekulární trend). Andrologický faktor se stává stále častější příčinou neplodnosti. Na druhé straně dnes můžeme nabídnout účinné metody léčby, při kterých stačí i velmi malý počet spermií k oplodnění vajíček přímo injekcí spermie do vajíčka.

Imunologický faktor ...

 Imunologicky způsobená neplodnost může postihovat jak ženy tak muže. Její pravděpodobnost se zvyšuje po opakovaných potratech, mimoděložních těhotenstvích, opakovaných odběrech vajíček. Léčí se kombinací mikromanipulačního oplodnění vajíček metodou ICSI a potlačením tvorby protilátek léky. Při tomto postupu je dosahováno dobrých výsledků.

 

Idiopatická neplodnost ...

Pokud se nepodaří zjistit příčinu neplodnosti ani po vyčerpání běžných vyšetřovacích metod, nazývá se neplodnost idiopatická. Pomocí léčby metodami asistované reprodukce, lze dosáhnout většinou dobrých výsledků.